Profilaktyka NFZ
Profilaktyka Chorób Układu Krążenia
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z programu profilaktycznego dotyczącego chorób układu krążenia. Choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnostyka mogą odwrócić ten niekorzystny trend.
Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.
Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania. Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.
Źródło: Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) | Pacjent
Kto się kwalifikuje do programu?
Jeśli jesteś w wieku od 35 do 65 lat i dotychczas nie rozpoznano u Ciebie choroby układu krążenia oraz nie korzystałeś w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy. Aby dowiedzieć się czy kwalifikujesz się do programu zadzwoń lub napisz SMS na numer: 605 606 703 lub wyślij maila na adres: koordynator@familia-med.com.pl. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania.
Z czego się składa badanie?
- Przeprowadzenie wywiadu
- Pomiar masy ciała, wzrostu oraz obwodu w talii
- Pomiar ciśnienia tętniczego
- Skierowanie na badania biochemiczne:
- cholesterol całkowity
- cholesterol HDL
- cholesterol LDL
- trójglicerydy
- glukoza
Na postawie wszystkich wyników obliczany jest czynnik wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Następnie lekarz zadecyduje o dalszych zaleceniach takich jak:
- ponowne badanie za 5 lat
- edukacja zdrowotna i ponowne badanie za 5 lat
- pozostawienie pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem
- skierowanie na dalsze leczenie do specjalisty
Celem programu jest obniżenie zachorowalności i umieralności na choroby układu krążenia poprzez wczesne wykrycie osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania oraz promowanie zdrowego trybu życia czyli niepalenia, aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania się.
Jak się zapisać?
Zapisać można się dzwoniąc lub pisząc na numer: +48 605 606 703 lub na adres mailowy: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ w godzinach pracy koordynatora:
- Poniedziałek: 8:00-15:30
- Wtorek: 7:00-14:30
- Środa: 10:30-18:00
- Czwartek: 10:30-18:00
- Piątek: 7:00-14:30